Syn.: Eupatorium reticulatum Hook. et Arn., Eupatorium salvia Colla, Uncasia salvia (Colla) Greene
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Aristeguietia salvia
Rozšíření: Endemit střední části Chile. Nevelký areál se rozkládá pouze v provinciích Coquimbo, Valparaíso, Santiago, O’Higgins a Maule.
Ekologie: Křovina na osluněných nebo polostinných stanovištích v oblastech s ročními průměrnými srážkami 100–800 mm, které přicházejí především v zimním období, a letním suchem; netoleruje sníh, ale snáší poklesy teploty k -5 °C. Vystupuje do nadmořských výšek 700 m.
Aristeguietia salvia
Popis: Menší, 1,5–2 m vysoký keř. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté, až 12,5 cm dlouhé, na líci lysé a drsné, na rubu lepkavě tečkovaně žláznaté, na bázi uťaté až srdčité, na okraji drobně vroubkované, na vrcholu tupě špičaté. Úbory tvoří chudé hroznovité květenství; zákrov je válcovitý, 4–6řadý, zákrovní listeny jsou střechovitě uspořádané; květy jsou oboupohlavné, koruna je nálevkovitá, narůžovělá, cípy jsou žláznaté; čnělka je velmi dlouhá, bílá, hluboce rozeklaná. Nažky jsou podlouhlé, tmavohnědé, s 5 žebry, nežláznaté; chmýr je dvouřadý, vytrvalý.
Poznámka: Do rodu Aristeguietia se řadí kolem 20 druhů, většina z nich roste v jihoamerických Andách od Kolumbie po sever Peru, tento jediný se izolovaně vyskytuje mnohem jižněji.
Aristeguietia salvia
Aristeguietia salvia
Aristeguietia salvia
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).