Syn.: Aristolochia durior Hill, Aristolochia frutescens Marshall, Aristolochia grandifolia Salisb., Aristolochia hitchcockii Gand., Aristolochia sipho L’Hér., Isotrema durius (Hill) H. Huber, Isotrema macrophyllum (Lam.) C. F. Reed
Česká jména: podražec velolistý (Presl 1846), podražec velkolistý (Dostál 1950, Hejný-Slavík 1988)
Slovenská jména: podražec veľkolistý (Dostál 1950), vlkovec veľkolistý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Aristolochiaceae Juss. – podražcovité
Aristolochia macrophylla
Rozšíření: Původem severoamerický druh vyskytující se v oblasti od jihovýchodní Kanady (jižní Ontario) přes severovýchod USA (Pennsylvania, West Virginia) až po severní Georgii (oblast Blue Ridge Mountains). Pěstuje se v mnoha oblastech světa, do Evropy byl přivezen v roce 1783, k nám v roce 1835.
Ekologie: Roste v lesích, na skalnatých stanovištích, v nadmořské výšce od 50 až do 1300 m. Kvete od května do července.
Aristolochia macrophylla
Popis: Dřevitá liána dosahující délky 3–5(–20) m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, srdčité, 7–30(–34) cm dlouhé a 10–35 cm široké. Květy jsou stopkaté, vyrůstají po 1–2 v paždí listů, jsou 3–7 cm dlouhé, trubka je silně podkovovitě zakřivená, límečkovité ústí je 3laločné, vně žlutozelené, uvnitř purpurově hnědé. Plodem je tobolka.
Využití: Druh snáší i středoevropské klimatické podmínky, pěstuje se u nás především v teplejších oblastech. Využívá se k pokrytí sloupů, plotů, zdí apod.
Původní Američané používali odvar z kořene této rostliny v tradiční medicíně.
Aristolochia macrophyllaAristolochia macrophylla
Aristolochia macrophylla
Aristolochia macrophylla

Fotografováno dne 10. 5. 2009 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).