Syn.: Aristotelia glabra Miers, Aristotelia glandulosa Ruiz et Pav., nom. illeg., Aristotelia lucida Salisb., Aristotelia macqui L’Hér., Beaumaria macqui Deless. ex Steud., Cornus chilensis Molina
Čeleď: Elaeocarpaceae Juss. – mastnoplodovité

Aristotelia chilensis

Rozšíření: Jihoamerický druh, roste v Argentině v provinciích Catamarca, La Rioja, San Juan, Mendoza, San Luis, La Pampa, Neuquén, Río Negro a Chubut, v Chile od regionu Coquimbo na jih až po region Aysén.

Ekologie: Provází vlhké valdivianské a horské andské lesy, na argentinské straně vstupuje i do porostů v relativně sušším prostředí. Poškozují jej mrazy. Vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.

Popis: Menší stálezelený dvoudomý bohatě větvený keř nebo stromek, dorůstá výšky 4–5(–8) m; borka je hladká, šedá. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,4–3 cm dlouhý, chlupatý; čepel je vejčitá až kopinatá, 1,5–9(–11,5) cm dlouhá a 0,8–4,5 cm široká, kožovitá, krátce pýřitá, na bázi zaokrouhlená, na okraji pilovitá, na vrcholu zašpičatělá až špičatá. Květenství jsou 2–3květé koncové nebo úžlabní vidlany; stopky květenství i květů jsou krátce chlupaté; květy jsou 5(–6)četné, samčí poněkud větší než samičí; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, 3–3,4 mm dlouhé, na vnější straně vlnaté; korunní lístky jsou obvejčité až obsrdčité, 3,2–5 mm dlouhé, bílé nebo žlutozelené; v samčích květech je větší počet tyčinek uspořádaných ve 2 kruzích, přičemž ve vnitřním kruhu jsou tyčinky vždy po trojicích; v samičích květech je gyneceum srostlé z 2–4 plodolistů a větvenou čnělkou, semeník je svrchní. Plodem je kulovitá tmavá bobule o průměru 4–6 mm, obsahuje 4–8 semen.

Využití: Plody jsou jedlé, chutí připomínají borůvky a v Chile patří mezi oblíbené ovoce. Většina produkce pochází ze sběru v přírodě, druh se jen omezeně pěstuje na zahrádkách. Plody špatně snášejí transport.

Poznámka: Rod Aristotelia je evidentně gondwanského původu. Řadí se do něj pět druhů, z nichž jeden roste v Jižní Americe, dva na Novém Zélandu a po jednom v Tasmánii a na australském kontinentě.

Aristotelia chilensis
Aristotelia chilensis
Aristotelia chilensis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2019 (Chile, Parque Nacional Radal Siete Tazas).