Syn.: Armeria carpetana subsp. anisophylla (Bernis) Franco, Armeria duriensis subsp. sublittorea (Bernis) Franco, Armeria maritima f. anisophylla Bernis, Armeria scorzonerifolia Link
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Armeria beirana
Rozšíření: Endemit západní části Pyrenejského poloostrova, převážná část areálu leží ve středním Portugalsku, okrajově zasahuje i do přilehlé části Španělska.
Ekologie: Roste na pastvinách a na otevřených místech ve světlých lesích, na chudých kyselých podkladech, zejména na žule, v území se silným vlivem oceánického klimatu. Vystupuje do nadmořské výšky 1700 m.
Armeria beirana
Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým oddenkem, vysoká 25–60 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou čárkovitě kopinaté, 5–16(–18) cm dlouhé a 3–11 mm široké, 3–5žilné, lysé, ploché, na vrcholu špičaté nebo tupě špičaté. Květenství je strboul (1,5–)1,8–2,5(–3) cm v průměru; listenů pod strboulem je 10–14(–18), jsou silné, vnější vejčité, dlouze zahrocené, často až kaštanově zbarvené, lysé, vnitřní jsou obvejčité, na okraji s blanitým lemem, na vrcholu hrotité; kalich je (6,5–)7–9,5 mm dlouhý, s řadami brv, na vrcholu s trojúhelníkovitými, špičatými, 1,7–2,7 mm dlouhými cípy s osinkami zdéli 1/4–1/3 délky kalichy; koruna je růžová nebo nachová, řidčeji bílá; tyčinek je 5. Plodem je jednosemenná tobolka.
Poznámka: Morfologicky ne zcela vyhraněný taxon, v horských skupinách Serra da Estrela a Serra de Geres tvoří přechody k Armeria transmontana, v Serra da Estrela také k tamní endemické Armeria sampaoi, v nejnižších polohách areálu i k okrajovým typům druhu Armeria maritima.
Armeria beirana
Armeria beirana
Armeria beirana
Armeria beirana
Armeria beirana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural da Serra da Estrela, Poço do Inferno).