Syn.: Armeria carpetana Villar, Armeria duriensis Franco, Statice carpetana Villar, Statice transmontana Samp.
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Armeria transmontana
Rozšíření: Endemit Pyrenejského poloostrova, roste v severozápadní části Španělska a v horských oblastech severního a středního Portugalska.
Ekologie: Roste na pastvinách a na otevřených místech v křovinách a světlých lesích, vždy na chudých kyselých podkladech. Lokality leží v nadmořské výšce (125–)350–1200(–1500) m.
Armeria transmontana
Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým dřevnatým oddenkem, dorůstá výšky 25–50 cm; stvol bývá na bázi pýřitý. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou čárkovité až čárkovitě obkopinaté, 3–15 cm dlouhé a 0,5–5(–6) mm široké, s 1–3 žilkami, na líci někdy žlábkovité, na vrcholu špičaté nebo tupě špičaté. Květenství je strboul (1,2–)1,5–2,5 cm v průměru; listenů pod strboulem je 13–19, jsou silné, vejčité, slámově zbarvené, lysé nebo vzácně pýřité, na vrcholu hrotité, vnitřní jsou obvejčité až obkopinaté; kalich je (6,5–)7,5–10 mm dlouhý, s řadami brv, na vrcholu s trojúhelníkovitými, špičatými, (2–)2,5–4,2 mm dlouhými cípy s osinkami zdéli asi 1/3 délky kalichy; koruna je bílá nebo světle růžová; tyčinek je 5. Plodem je jednosemenná tobolka.
Poznámka: Na okrajích areálu vytváří populace přechodné k dalším druhům trávniček: na severovýchodě k Armeria ciliata, ve středním Portugalsku k Armeria beirana, ve středním Španělsku k Armeria arenaria.
Armeria transmontana
Armeria transmontana
Armeria transmontana
Armeria transmontana
Fotografovala Jindřiška Vančurová dne 26. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural do Douro Internacional, Picote).