Syn.: Anchusa asperrima Delile, Anchusa hispidissima Sieber ex A. DC., Arnebia asperrima (Delile) Hutch. et Dalziel, Arnebia lutea (A. Rich.) Armari, Arnebiola migiurtina Chiov., Dioclea hispidissima Spreng., Echioides asperrimum (Delile) Rothm., Lithospermum hispidissimum Sieber ex Lehm., Lithospermum vestitum Wall., Lithospermum villosum G. Don ex A. DC., Strobila hispidissima G. Don, Toxostigma luteum A. Rich.
Česká jména: proměnlivka (Nauman 1946), prorokovka (Mareček 1994)
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Arnebia hispidissima
Rozšíření: Roste v severovýchodní Africe od okolí jezera Čad po Egypt a Etiopii, v Asii v Izraeli, na Arabském poloostrově a od jižního Íránu po severozápadní Indii.
Ekologie: Roste na suchých písčitých nebo štěrkovitých místech, např. v korytech periodických vodních toků, často se objevuje po deštích.
Arnebia hispidissima
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá trsnatá bylina, většinou do 20 cm vysoká; lodyhy jsou poléhavé nebo vystoupavé, i s listy štětinatě brvité. Přízemní listy jsou kopinaté, 1,5–3,5 cm dlouhé a 3–4 mm široké, k bázi se postupně zužují, celokrajné, podvinuté; lodyžní jsou podobné, menší. Květenství je koncový vijan až 11–18 cm dlouhý; listeny jsou kopinaté, 4–8 mm dlouhé; květy jsou pětičetné, různočnělečné; kalich je nestejně rozeklán na čárkovitě kopinaté, 6–9 mm dlouhé cípy; koruna je nálevkovitá, asi 1–1,5 cm dlouhá, sytě žlutá, její cípy jsou široce vejčité; tyčinky jsou přirostlé ke koruně; blizna je rozeklaná. Plody jsou šikmo vejcovité, světle hnědé, asi 1,7 mm dlouhé, hrbolkaté tvrdky.
Arnebia hispidissima
Arnebia hispidissima
Fotografoval Antonín Reiter, dne 30. 3. 2012 (Omán, Jabal Samhan).