Syn.: Arnica alpina subsp. tomentosa (J. M. Macoun) Maguire, Arnica alpina var. tomentosa (J. M. Macoun) Cronquist, Arnica angustifolia var. tomentosa (J. M. Macoun) Dorn, Arnica tomentosa J. M. Macoune
Čeleď: Asteraceae Bercht et J. Presl – hvězdnicovité
Arnica angustifolia subsp. tomentosa
Rozšíření: Poddruh západu Severní Ameriky – areál se táhne od kanadského Yukonu přes Britskou Kolumbii a Albertu až po státy Montana, Wyoming a Colorado.
Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských loukách, na skalnatých a kamenitých svazích, v nadmořských výškách od 500 až do 2500 m. Kvete od června do srpna.
Arnica angustifolia subsp. tomentosa
Popis: Vytrvalá bylina, 5–20(–40) cm vysoká, výrazně plstnatě chlupatá. Lodyha je přímá, většinou jednoduchá, jen vzácně větvená. Listy v 1–5 párech, úzce kopinaté, hustě bíle plstnatě chlupaté; lodyžní listy jsou přisedlé, vstřícné, menší než listy bazální. Úbory vyrůstají po 1–3(–5); zákrov je polokulovitý, 10–14 mm dlouhý, hustě plstnatě chlupatý a žláznatý, zákrovních listenů je 9–22, jsou kopinaté až obkopinaté; jazykovitých květů je 6–16, liguly jsou žluté; trubkovité květy jsou žluté. Plodem je nažka, 3–8 mm dlouhá, chlupatá s bílým chmýrem.
Poznámka: Nominátní poddruh Arnica angustifolia subsp. angustifolia se vyskytuje v arktických oblastech Severní Ameriky, Evropy i Asie, jeho listy jsou čárkovité až široce kopinaté, lysé nebo jen mírně chlupaté.
Arnica angustifolia subsp. tomentosa
Arnica angustifolia subsp. tomentosa
Arnica angustifolia subsp. tomentosa
Fotografováno dne 8. 6. 2016 (Kanada, Alberta, Highwood Grass Pass).