ARNOSERIS MINIMA (L.) Schweigg. et Körte – písečnatka nejmenší / jahňačka najmenšia

Syn.: Arnoseris pusilla Gaertn., Cichorium arnoseris E. H. L. Krause, Hyoseris minima L.
Česká jména: písečnatka nejmenší (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: jahňací šalát najmenší (Dostál 1950), jahňačka najmenšia (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Arnoseris minima

Rozšíření: Roste v západní a střední Evropě, od Portugalska, Anglie a Francie přes střední Evropu na východ do Pobaltí, Běloruska a západní Ukrajiny, na severu zasahuje do jižní Skandinávie, na jihu do střední Itálie, na Korsiku a do Chorvatska. Dále je uváděna z Maroka, pravděpodobně mylně i z Kypru. Zavlečena byla do severovýchodní části USA a na jihovýchod Kanady, v minulosti byla ojediněle zaznamenána i v jihovýchodní Austrálii. U nás dnes roste velmi vzácně, dříve byl výskyt hojnější. Na Slovensku druh vyhynul, stejně tak v Británii a Švýcarsku.

Ekologie: Původní je v nezapojené vegetaci písčin, druhotně roste na vlhkých polích, v písčitých příkopech, na písčitých březích rybníků, v prosvětlených borech na píscích. Jde o konkurenčně slabý druh. Kvete od června do srpna.

Arnoseris minima

Popis: Jednoletá modrozelená bylina, vysoká 5–25 cm. Lodyhy jsou většinou četné, v počtu až 60, přímé nebo vystoupavé, tuhé a velmi tenké, směrem vzhůru se postupně nápadně rozšiřující a duté. Přízemní listy jsou obvykle v bohaté růžici, celistvé, hrubě zubaté. Lodyžní listy jsou drobné, šupinovité. Úbory jsou jednotlivé na koncích lodyh nebo větví, široké asi 1 cm. Zákrov je za květu zvonkovitý, za plodu kulovitý až příčně elipsoidní. Květy jsou pouze jazykovité, bledě až sytě žluté. Nažky jsou úzce elipsoidní, bez chmýru.

Ohrožení a ochrana: V Česku je písečnatka nejmenší zařazena ke kriticky ohroženým druhům (C1t), na Slovensku vyhynula.

Arnoseris minimaArnoseris minima
Arnoseris minimaArnoseris minima
Arnoseris minima

Fotografováno dne 12. 7. 2012 (Česko, písečný přesyp u Vlkova).