Syn.: Annona hexapetala L. f., Annona uncinata Lam., Anona uncinata Lam., Artabotrys hamatus (Dunal) Blume, Artabotrys intermedius Hassk., Artabotrys odoratissimus R. Br., Artabotrys uncata (Lour.) Baill., Artabotrys uncatus (Lour.) Baill., Artabotrys uncinatus (Lam.) Merr., Unona esculenta Dunal, Unona hamata Blume, Unona uncata (Lour.) Dunal, Unona uncinata Dunal, Uvaria esculenta Roxb. ex Rottler, Uvaria hamata Roxb., Uvaria odoratissima Roxb., Uvaria uncata Lour.
Čeleď: Annonaceae Juss.
Artabotrys hexapetalus
Rozšíření: Pochází zřejmě z jižní Indie a Srí Lanky; v jihovýchodní Asii široce pěstovaná.
Ekologie: Velmi teplomilná rostlina vyžadující vlhké a teplé tropické prostředí s průměrnými teplotami alespoň 20 °C.
Popis: Dřevnatá stálezelená liána šplhající do výšky až 10 m, s lysými větvičkami, občas s háčky, kterými se uchycují k podkladu. Listy střídavé, řapíkaté, podlouhlé až kopinaté, 6–16(–25) cm dlouhé a 2,5–6(–8) cm široké, tenké, na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé, s 6–16 páry postranních žilek. Květy často jednotlivé, vonné, 2,5–3 cm v průměru; kališní lístky 3, na bázi přirostlé, vejčité, 5–8 mm dlouhé, zelené; korunních lístků 6, rovněž volných, kopinatých, 3–4,5 cm dlouhých a 0,9–1,6 cm širokých, zelenavých nebo žlutavých, u báze hustě chlupatých a jakoby zaškrcených, k vrcholu se rozšiřujících; tyčinek velký počet, ve spirále; plodolisty nesrostlé, nejčastěji 4–10, každý se 2 vajíčky. Plody tvoří typické souplodí vřetenovitých bobulí, 2,5–4 cm dlouhých a asi 2,5 cm širokých, na vrcholu zašpičatělých.
Využití: Oblíbená rychle rostoucí okrasná rostlina, často pěstovaná pro vonné květy; vyrábějí se z nich voňavky, používají se rovněž k parfémování čaje. Občas se využívá i v lidovém léčitelství.
Artabotrys hexapetalus
Artabotrys hexapetalus
Fotografovala Alena Vydrová, dne 11. 4. 2011 (Srí Lanka, Peradenyia, v botanické zahradě).