Syn.: Absinthium arborescens Moench, Absinthium arborescens Vaill., Artemisia argentea Willk. et Lange, Artemisia elegans Salisb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Artemisia arborescens
Rozšíření: Mediteránní druh, roste v severní Africe od Maroka po Libyi, v evropské části od Portugalska a Španělska přes Itálii, Chorvatsko, Černou Horu do Řecka, v Turecku, v Sýrii, Libanonu, Izraeli a Jordánsku, jakož i na většině velkých ostrovů ve Středozemním moři. Na Korsice a Baleárách však není možná původní, novodobé zplanění bylo zaznamenáno i v pobřežních oblastech Francie a na Kypru.
Ekologie: Roste na skalách, zejména tufových a vápencových, také na starých zdech; vystupuje do nadmořských výšek 1000 m.
Artemisia arborescens
Popis: Přímo větvený, v obrysu často kulovitý keř vysoký 0,5–1,5 m; větve jsou bíle nebo šedě plstnaté. Listy jsou střídavé, 3–5 cm dlouhé, 2krát peřenosečné, oboustranně stříbřitě plstnaté, úkrojky druhého řádu jsou až 1,2 cm dlouhé a 1–2 mm široké, na vrcholu tupé. Květenství je tvořeno hrozny na koncích větviček; úbory jsou polokulovité, asi 6 mm v průměru, zákrovní listeny jsou šedě plstnaté; květy jsou trubkovité, žluté až hnědé, asi 2 mm dlouhé, okrajové jsou samičí, vnitřní oboupohlavné. Plody jsou drobné nažky, chmýr chybí.
Artemisia arborescens
Artemisia arborescens
Artemisia arborescens
Artemisia arborescens
Artemisia arborescens
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, ve dnech 14. a 16. 5. 2013 (Itálie, Sardinie: Dorgali, Cala Gonone a San Giovanni di Sinis-Tharros).