Syn.: Artemisia bolanderi A. Gray, Artemisia tridentata subsp. bolanderi (A. Gray) H. M. Hall et Clem., Artemisia tridentata var. bolanderi (A. Gray) McMinn, Seriphidium bolanderi (A. Gray) Y. R. Ling, Seriphidium canum subsp. bolanderi (A. Gray) W. A. Weber
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Artemisia cana subsp. bolanderi
Rozšíření: Roste na jihozápadě Spojených států v Kalifornii, Nevadě a Oregonu. Další poddruhy pelyňku Artemisia cana se vyskytují na celém americkém západě a zasahují i do Kanady.
Ekologie: Provází štěrkovité náplavy, břehy vodních toků a suché horské louky v nadmořské výšce 1600–3300 m.
Artemisia cana subsp. bolanderi
Popis: Příjemně aromatický, 50–90 cm vysoký opadavý keř; výhony jsou od báze větvené, přímé nebo vystoupavé, šedě plstnaté nebo světle hnědé, olysalé. Listy vyrůstají v postranních svazečcích, jsou střídavé, čárkovité až úzce kopinaté, 1,5–4 cm dlouhé a 0,2–0,6 cm široké, šedobílé, obvykle jednoduché, někdy nepravidelně laločnaté. Úbory tvoří prolistěnou, 10–20 cm dlouhou latu; zákrov je úzce nebo široce zvonkovitý, 3–4 mm dlouhý a 4–5 mm široký, zákrovní listeny jsou kopinaté, hustě plstnaté; květy jsou oboupohlavné, v počtu 8–16, jejich koruna je nálevkovitá, žlutobílá. Nažky jsou 1–1,5 mm dlouhé.
Artemisia cana subsp. bolanderi
Artemisia cana subsp. bolanderi
Artemisia cana subsp. bolanderi
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).