ARTEMISIA FILIFOLIA Torr. – pelyněk / palina

Syn.: Artemisia plattensis Nutt., Oligosporus filifolius (Torr.) Poljakov, Oligosporus filifolius (Torr.) W. A. Weber
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Artemisia filifolia

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na velkém území zahrnujícím západ a část středozápadu USA (Kansas, Nebraska, Oklahoma, Jižní Dakota, Colorado, Wyoming, New Mexico, Texas, Arizona, Nevada, Utah), zasahuje i na sever Mexika (Chihuahua).

Ekologie: Dominantní druh v oblastech, kde substrátem je hluboká písčitá půda a roční úhrn srážek pouze 220–600 mm. Roste na písčitých dunách, v prériích, křovinách a na pastvinách; v nadmořské výšce 500–2000 m. Může se stát nepříjemným plevelem. Kvete od srpna do října.

Artemisia filifolia

Popis: Polokeř dorůstající výšky 60–180 cm, jemně aromatický. Větévky jsou štíhlé, prutovité, zpravidla zakřivené, v mládí na povrchu řídce jemně chlupaté, starší mají borku zelenou, tmavě šedou až téměř černou. Listy jsou jednotlivé nebo ve skupinách, šedozelené, čepele jsou 3–8 cm dlouhé, čárkovité, celokrajné nebo až trojlaločné s nitkovitými laloky, na vrcholu špičaté, lysé nebo řídce jemně chlupaté. Úbory jsou velmi krátce stopkaté nebo přisedlé, uspořádané v latnatých květenstvích 8–15 cm dlouhých. Zákrovy mají průměr 1,5–2 mm, jsou polokulovité, zákrovní listeny (v počtu 5–9) vejčité, hustě jemně bělavě chlupaté. Každý úbor obsahuje většinou 2–3 fertilní pestíkové květy a 1–6 perfektních sterilních diskových květů, koruna je světle žlutá, 1–1,5 mm dlouhá, lysá. Plody jsou podlouhlé zakřivené nažky, 0,2–0,5 mm dlouhé, lysé.

Využití: Původní Američané používali rostliny A. filifolia k léčbě nejrůznějších chorob – při poruchách trávení, nachlazení a kašli, na hadí uštknutí, kožní choroby. Měkké jemné výhony se uplatnily i jako toaletní papír. Někdy se vysazuje pro zabránění eroze písčitých půd.

Artemisia filifolia
Artemisia filifolia
Artemisia filifolia
Artemisia filifolia

Fotografováno dne 29. 8. 2014 (USA, Utah, NP Arches, Devils Garden Trail).