Syn.: Artemisia albula Wooton, Artemisia cuneifolia Scheele, Artemisia ghiesbreghtii Rydb., Artemisia gnaphalodes var. diversifolia (Rydb.) A. Nelson, Artemisia mexicana Willd. ex Spreng., Artemisia microcephala Wooton, nom. illeg., Artemisia muelleri Rydb., Artemisia neomexicana Greene ex Rydb., Artemisia platyphylla Rydb., Artemisia redolens A. Gray, Artemisia revoluta Rydb., nom. illeg., Artemisia sulcata Rydb., Cacalia runcinata Kunth, Oligosporus mexicanus (Willd. ex Spreng.) Less.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Artemisia ludoviciana
Rozšíření: Severoamerický taxon s velkým areálem. Vyskytuje se v celé jižní Kanadě, ve Spojených státech zřejmě na celém území (mimo Aljašku); na jih zasahuje až do Mexika. Lokality na východě areálu jsou antropogenního původu.
Ekologie: Roste v prériích, na suchých kamenitých svazích, ale velmi často i na narušených, člověkem ovlivněných místech kolem cest. Lokality leží ve velkém rozpětí nadmořských výšek, zasahuje až do 3000 m.
Artemisia ludoviciana
Popis: Statná vytrvalá aromatická bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 20–80(–120) cm; stonky jsou většinou přímé, jednoduché nebo chudě větvené, nápadně šedobíle plstnaté. Listy jsou střídavé, většinou celistvé, čárkovité až kopinaté, 1,5–11 cm dlouhé a 0,5–4 cm široké, celokrajné nebo před koncem se zoubky nebo výjimečně i laloky, zasahujícími do 1/3 čepele, na okraji ploché, nepodvinuté, oboustranně běloplstnaté. Úbory tvoří stažené latovité květenství, jsou přímé nebo nicí; zákrov je zvonkovitý, zákrovní listeny jsou kopinaté nebo vejčité, (1–)2–4(–5) mm dlouhé, na vnější straně hustě šedobíle chlupaté, na okraji s blanitým lemem; vnější květy (v počtu 5–12) jsou samičí, oboupohlavných květů je 6–45, mají lysou, žlutou, někdy načervenalou trubkovitou korunu 1,5–2,8 mm dlouhou. Nažky jsou elipsoidní, asi 0,5 mm dlouhé, lysé.
Poznámka: Morfologicky velmi plastický druh; v areálu se rozlišuje větší počet poddruhů, z nichž některé se vyznačují hluboce členěnými listy, některé mají listy na líci zelené, bez šedoplstnatého odění.
Artemisia ludoviciana
Artemisia ludovicianaArtemisia ludoviciana
Artemisia ludovicianaArtemisia ludoviciana
Artemisia ludoviciana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 26. a 28. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Banff NP, Vermillon Lake; Fort Macleod, Head-Smashed-In Buffalo Jump) a Karel Bergmann, v létě 2013 (Kanada, Alberta: Calgary, Nosehill Park).