ARTEMISIA THUSCULA Cav. – pelyněk / palina

Syn.: Absinthium canariense Besser, Artemisia argentea Buch, Artemisia canariensis (Besser) Less.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Artemisia thuscula

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palma, La Gomera a El Hierro.

Ekologie: Roste ve skalnatých roklích, v sukulentovém buši, také na ruderálních stanovištích, nejčastěji v nadmořských výškách od 50 do 700 m. Kvete od května do srpna.

Artemisia thuscula

Popis: Keř až 100 cm vysoký, bohatě větvený, výrazně aromatický, stříbřitě chlupatý. Listy jsou střídavé, 3–7 cm dlouhé, spodní řapíkaté, dvakrát peřenosečné, s úkrojky plochými, tupými, až 3 mm širokými, horní listy jsou přisedlé, kopinaté až eliptické, celokrajné. Úbory vyrůstají v bohatých latách, jsou kulovité, dosahují až 4 mm v průměru, lůžko úboru je chlupaté; zákrovní listeny jsou plstnaté, vnitřní s blanitým lemem; trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté až hnědožluté. Plodem je nažka bez chmýru.

Poznámka: Patří do příbuzenstva mediteránního pelyňku Artemisia arborescens, madeirského Artemisia argentea a kapverdského Artemisia gorgonum. Na Kanárských ostrovech se můžeme setkat se třemi druhy pelyňků, kromě představovaného jsou to ještě Artemisia reptans a A. ramosa, z nichž právě tento je nejstatnější.

Artemisia thuscula
Artemisia thuscula
Artemisia thuscula
Artemisia thuscula

Fotografováno dne 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Barranco de la Virgen).