Syn.: Artemisia tridentata var. pauciflora Winward et Goodrich, Artemisia tridentata var. vaseyana (Rydb.) B. Boivin, Artemisia vaseyana Rydb., Seriphidium tridentatum subsp. vaseyanum (Rydb.) W. A. Weber, Seriphidium vaseyanum (Rydb.) W. A. Weber
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Artemisia tridentata subsp. vaseyana
Rozšíření: Areál se táhne od jihu kanadské provincie Britská Kolumbie až po Kalifornii, na východ zasahuje do Severní i Jižní Dakoty.
Ekologie: Roste na travnatých svazích s mělkými kamenitými půdami, místy i na světlinách v řídkých borových lesích. Lokality leží v nadmořské výšce 2000–2800 m.
Artemisia tridentata subsp. vaseyana
Popis: Velmi aromatický, 60–80(–150) cm vysoký, větvený keř; starší větve jsou šedohnědé, olysalé, letorosty jsou šedě plstnaté. Listy jsou střídavé, široce klínovité, 1,2–3,5 cm dlouhé a 0,3–0,7 cm široké, hustě šedobíle plstnaté, trojlaločné nebo s nepravidelnými zuby. Úbory jsou uspořádány v 10–15 cm dlouhé latě; zákrov je zvonkovitý, 2–3 mm dlouhý a 1,5–3 mm široký, zákrovní listeny jsou obkopinaté, hustě plstnaté; květy jsou oboupohlavné, v počtu 3–9, jejich koruna je nálevkovitá, žlutobílá, lysá. Nažky jsou 1–1,5 mm dlouhé, lysé.
Poznámka: V rámci proměnlivého druhu Artemisia tridentata je tento poddruh vázaný především na horské stepi. Od ostatních poddruhů je prostorově i ekologicky poměrně dobře oddělen.
Artemisia tridentata subsp. vaseyana
Artemisia tridentata subsp. vaseyana
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).