Syn.: Arthrostemma campanulare (Bonpl. ex Naudin) Triana, Arthrostemma fragile Lindl., Arthrostemma grandiflorum Markgr., Heteronoma campanulare Bonpl. ex Naudin, Heteronoma diversifolium var. rubiginosum Ram. Goyena, Heteronoma galeottianum Naudin, Rhexia diversifolia Bonpl.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Arthrostemma ciliatum
Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem ve Střední a Jižní Americe. Vyskytuje se od jižního Mexika po Venezuelu, Bolívii a západní Brazílii, také roste na některých ostrovech v Karibiku.
Ekologie: Provází okraje světlin v deštných lesích a okraje cest; roste od hladiny moře až do nadmořské výšky 1700 m.
Arthrostemma ciliatum
Popis: Vytrvalá, poléhavá nebo částečně liánovitá bylina 1–4 m dlouhá; lodyha je hranatá, poněkud sukulentní, asi 0,3 cm v průměru, na dosti ostrých hranách rezavě chlupatá. Listy jsou vstřícné; řapík je 1–3 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 3–9 cm dlouhá a 1,5–4,5 cm široká, na obou stranách chlupatá, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, na okraji odstále červeně chlupatá, na vrcholu zašpičatělá, s 5–7 páry obloukovitých, souběžných postranních žilek. Květy jsou 4četné, ve zkrácených vidlanech; češule je vřetenovitá, 7–10 mm dlouhá; kališní cípy jsou široce trojúhelníkovité, 1–3,5 mm dlouhé, špičaté, za plodu vytrvávají; korunní lístky jsou volné, obkopinaté, 2–3 cm dlouhé, růžové, na vrcholu zašpičatělé; tyčinek je 8, nestejně dlouhých, růžových, se žlutými prašníky; semeník je spodní, čnělka je dlouhá, hákovitá. Plodem je 4pouzdrá, zelená až červená tobolka, 1,5–2 cm dlouhá a 0,8–0,9 cm široká.
Arthrostemma ciliatum
Arthrostemma ciliatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2009 (Kostarika, distr. Ciudad Quesal, Sahino).