Syn.: Arthrostemma apodocarpum Donn. Sm.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Arthrostemma parvifolium
Rozšíření: Druh s dosti malým areálem ve Střední Americe. Roste v mexických státech Chiapas a Tabasco, dále v Belize, Guatemale a Salvadoru.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou okraje vlhkých stálezelených lesů, pobřežní křoviny, také roste na pasekách. Lokality leží v nadmořské výšce 500–1900 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30–60 cm; lodyha je přímá, volně větvená, zaobleně čtyřhranná, lysá nebo řídce žláznatě chlupatá. Listy jsou vstřícné, kopinaté, 2,1–5,6 cm dlouhé a 0,9–3 cm široké, lysé, na líci zelené, na rubu často červeně naběhlé, na bázi klínovité, na okraji brvitě zoubkované, na vrcholu špičaté, zašpičatělé nebo tupé. Květenství je vrcholičnatá lata s téměř přisedlými 4četnými květy; češule je válcovitá, 7–10 mm dlouhá, lysá nebo s roztroušenými odstálými žláznatými chlupy; vytrvalý kalich tvoří krátká rozevřená trubka a trojúhelníkovité, 2–3 mm dlouhé cípy; korunní lístky jsou volné, 1–1,6 cm dlouhé, růžové, vzácně bílé; tyčinek je 8, víceméně stejných, zahnutých, s brvitými nitkami; semeník je spodní, čnělka je téměř přímá. Plodem je válcovitá, 1–2 cm dlouhá tobolka.
Arthrostemma parvifolium
Arthrostemma parvifolium
Arthrostemma parvifolium
Arthrostemma parvifolium
Arthrostemma parvifolium
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 11. a 12. 2. 2015 (Guatemala, Lanquín).