Syn.: Arum albinervium Kotschy
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Arum hygrophilum

Arum hygrophilum

Rozšíření: Vyskytuje se ve dvou od sebe vzdálených areálech – první je na Blízkém východě – v Libanonu, Jordánsku a Izraeli a na východním pobřeží Kypru. Druhý areál je v Maroku, na poloostrově Melilla, ze kterého je udávána varieta Arum hygrophilum var. maurum.
Ekologie: Roste na bažinných přes léto vysychavých lokalitách, na úpatí skal, v sadech, lesích řídčeji i jako plevel na polích.
Popis: Zajímavý árón s drobným květenstvím. Podobá se áronu euxinskému (A. euxinum), je však větší, květenství vyrůstá zřetelně v paždí listů nad povrchem půdy a jedna rostlina může mít více květenství. Hlízy jsou diskovité, tvoří postranní hlízky, takže vytváří kolonie. Květenství jsou malá (10 cm), praporec toulce vzpřímený, kápovitý, na vysokém stonku. Horní část toulce je ohnuta dopředu, takže vytváří nad květem stříšku. Palice je plná, apendix je široký 1,5 mm. Nevytváří se zúžení, které by oddělovalo sterilní část palice od části nesoucí květy. Jednotlivé zóny květů na sebe navazují bez zřetelných mezer. Kvete od února do května podle nadmořské výšky lokality.
Poznámka: Tento árón je teplomilný. Přežívá teploty asi do -5 °C a je možné jej pěstovat pouze ve skleníku nebo jako pokojovou rostlinu.
Arum hygrophilum
Fotografováno dne 27. 3. 2006 (Jordánsko).