Syn.: Asclepias verticillata var. subverticillata A. Gray
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Asclepias subverticillata
Rozšíření: Severoamerický druh; roste v USA (ve státech Kansas, Missouri, Severní Dakota, Oklahoma, Jižní Dakota, Colorado, Idaho, Wyoming, New Mexico, Texas, Arizona, Nevada, Utah) a v Mexiku (Chihuahua, Coahuila, Durango, Nuevo Leon, San Luis Potosi, Zacatecas).
Ekologie: Roste na písčitých nebo skalnatých polopouštních planinách a svazích, v travních porostech, v lesích s převahou borovice a jalovce, v nadmořské výšce 950–2400 m. Často se vyskytuje podél silnic a na dalších narušených místech, někdy tvoří velké porosty. Kvete v květnu až září.
Asclepias subverticillata
Popis: Vytrvalá bylina, bohatě větvená, dorůstající výšky 20–100 cm; při poranění vylučuje mléčnou šťávu. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, často s krátkými bočními výhony v paždí listů, na povrchu lysé nebo jemně pýřité. Listy jsou uspořádané v přeslenech po 3–4, krátce řapíkaté, čepele čárkovité, 2–12 cm dlouhé a 1–4 mm široké, zúžené na bázi, špičaté na vrcholu, na povrchu hladké, na okraji většinou podtočené. Květenství jsou husté ploché okolíky, jednotlivé nebo v párech, na stopkách 1–5 cm dlouhých. Jednotlivé květy jsou malé, o průměru asi 1,2 cm, kališní cípy asi 2 mm dlouhé, koruna je bílá, nazelenalá nebo našedle fialová, cípy jsou 4–5 mm dlouhé, nazpět ohnuté; z báze gynostegia vyrůstá pakorunka tvořená 5 kornoutkovitými bílými segmenty. Plody jsou vzpřímené měchýřky asi 4 cm dlouhé s množstvím hnědých chlupatých semen.
Využití: Vlákna z měchýřků se používala ke tkaní látek, šňůry z chmýří sloužily k upevnění chocholů při obřadech. Rostlina je jedovatá pro savce, ale je důležitým zdrojem potravy pro motýly monarchy stěhovavé (Danaus plexippus).
Asclepias subverticillata
Asclepias subverticillata
Asclepias subverticillata
Asclepias subverticillata
Asclepias subverticillata
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon, Bright Angel Trail).