Syn.: Acerates decumbens var. erecta Durand, Asclepias elliptica Raf., Asclepias lutea Raf., Asclepias revoluta Raf.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Asclepias tuberosa
Rozšíření: Druh Severní Ameriky, jehož areál se rozkládá v oblasti sahající od jihovýchodní Kanady přes celou východní i madreanskou část USA až po severní Mexiko.
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, v prérii, obzvláště na písčitých půdách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–80(–100) cm dlouhou, jednoduchou nebo jen v květenství větvenou, chlupatou. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, kopinaté, 2–10 cm dlouhé a 0,3–2,2 cm široké, na bázi zaokrouhlené, uťaté nebo až hrálovité, chlupaté. Květenství je terminální, okoličnaté, 3–5 cm široké; kališní cípy jsou 2–3 mm dlouhé, koruna je světle oranžová nebo žlutá, korunní cípy jsou 6–8 mm dlouhé, uprostřed květu je gynostegium, ze kterého vyrůstá oranžová nebo žlutá pakorunka tvořená 5 výrůstky, ty jsou přímé, 5–7 mm dlouhé. Plody jsou měchýřky, přímé, 7–13 cm dlouhé.
Využití: Tuto barevně nápadnou rostlinu lze pěstovat i v klimatických podmínkách střední Evropy, je vhodné pro ni zvolit slunné stanoviště a dobře propustnou půdu, především v zimě jí nesvědčí vlhko. Původní Američané ji používali ve své medicíně.
Asclepias tuberosa
Asclepias tuberosa
Asclepias tuberosa
Asclepias tuberosa
Asclepias tuberosa
Fotografováno dne 1. 7. 2018 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).