Čeleď: Phallaceae Corda – hadovkovité
Aseroë rubra
Rozšíření: Druh pochází z Austrálie, kde je rozšířen od jihovýchodního Queenslandu po východní Victorii a Tasmánii. Vyskytuje se také na Tichomořských ostrovech (častý na Havajských ostrovech). Zavlečen do dalších tropických zemí světa, příležitostně se objevuje ve Střední Americe a USA (Kalifornie a Severní a Jižní Karolína), byl nalezen i v jihoafrických zahradách a např. ve sklenících Kew Gardens v Anglii.
Ekologie: Saprotropní houba tropického pásma, vyrůstá dosti hojně na rozkládajícím se rostlinném substrátu a odštěpcích dřeva v listnatých a smíšených lesích a na loukách ve vyšších nadmořských výškách, ale také podél cest a v zahradách. Se zahradnickými produkty se rozšiřuje do jiných zemí.
Aseroë rubra
Popis: Plodnice jsou v mládí vejčité, o průměru asi 3 cm, připojené k substrátu množstvím rhizomorfů. Mají bělavou, narůžovělou nebo nahnědlou barvu, pod tlustým kožovitým obalem je gelovitá vrstva. Později obal pukne a vyroste dutý válcovitý třeň, na vrcholu rozšířený do plochého disku se symetricky rozprostřenými dvojitými rameny. Třeň je vysoký až 10 cm, má průměr 2–3 cm, je křehký, bílý, na povrchu horizontálně vrásčitý, může být i částečně zanořený v zemi, u báze má pochvu ze zbytku obalu v podobě poháru. Ramena jsou 3,5–4 cm dlouhá, 3–6 mm široká. Disk je červený nebo oranžový, dvojitá ramena v počtu 5–7 (vzácně až 20), na horním povrchu růžová, červená nebo oranžová, na dolním povrchu růžová až bílá. Na horním povrchu disku se vytvoří tmavě olivově hnědý sliz obsahující výtrusy, páchnoucí po hnijícím mase. Pach láká mouchy, které pak výtrusy roznášejí. Výtrusy jsou válcovité, hladké, 3–7 × 1,5–2 µm velké.
Využití: Mladé vejcovité plodnice jsou jedlé.
Poznámka: Od tvaru mořské sasanky, kterou má tato houba v dospělosti, se odvozují místní jména: Sea Amenone Fungus, Anemone Stinkhorn, Starfish Fungus.
Aseroë rubra
Aseroë rubra
Aseroë rubra
Fotografováno ve dnech 5. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Maui, cestou k Waimoku Falls) a 11. 5. 2013 (Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Waimea Canyon).