ASPALATHUS CORDATA (L.) R. Dahlgren – drasobýl

Syn.: Borbonia cordata L., Borbonia cordifolia Lam.
Česká jména: drasobýl (Presl 1846), čajovníkovec (Valíček 2002), čajovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Aspalathus cordata

Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, vyskytuje se pouze v provincie Western Cape, a to pouze v její západní části.

Ekologie: Stanovištěm je typická kapská formace fynbos. Roste především na pískovcích, lokality leží v nadmořské výšce 30–400 m.

Aspalathus cordata

Popis: Stálezelený keřík vysoký 0,4–0,8(–1) m, se silnými tuhými prutovitými větvemi, mladé větvičky jsou bíle vlnaté. Listy jsou střídavé, jednoduché, široce vejčité až kopinaté, 1,2–2,2(–3) cm dlouhé a 0,5–1,3(–1,7) cm široké, tuhé, s 11–21 jemnými žilkami, lysé, na bázi uťaté, srdčité až poloobjímavé, s chrupavčitým okrajem, na vrcholu ostře pichlavě špičaté. Téměř přisedlé květy vyrůstají ve velmi zkráceném koncovém 4–8květém hroznu na vrcholu větviček (obklopeny listy); kalich je zvonkovitý, chlupatý, cípy jsou kopinaté, 5,5–11 mm dlouhé, zakončené asi 2 mm dlouhou ostrou špičkou; korunní lístky jsou sytě žluté, později červené, pavéza je obsrdčitá, 1–1,4 cm dlouhá, křídla jsou úzce kopisťovitá, 0,9–1,2 cm dlouhá, stejně jako pavéza vně chlupatá, člunek je 6–7 mm dlouhý, celý chlupatý; tyčinek je 10; semeník tvoří jediný plodolist. Plodem je kopinatý, někdy srpovitě zahnutý lusk 1,3–1,8 cm dlouhý, téměř lysý, s 2 semeny.

Poznámka: Rod Aspalathus patří k nejpočetnějším a nejkomplikovanějším rodů jihoafrické květeny. V současnosti se rozlišuje celkem 291 druhů (POWO 2021), většina z nich má velmi malé areály a patří k významným endemitům květenné říše Capensis.

Aspalathus cordata
Aspalathus cordata
Aspalathus cordata

Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kapské Město, severní úpatí Stolové hory).