ASPHODELUS FISTULOSUS L. – kopíčko

Syn.: Asphodeloides ramosa Moench, nom. illeg., Ophioprason fistulosum (L.) Salisb., nom. inval., Verinea fistulosa (L.) Pomel
Česká jména: kopíčko (Presl 1846, Sloboda 1852)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Asphodelus fistulosus

Rozšíření: Jižní Evropa, Makaronésie, severní Afrika, středomořské ostrovy, jihozápadní Asie, východně až do severní Indie. Zplanělá i ve střední a severozápadní Evropě, naturalizovaná ve Velké Británii. Dále v Severní Americe (státy Kalifornie, Nové Mexiko, Arizona, Texas, Mexiko) i v Jižní Americe (Bolívie, severní Argentina, Chile), také Nový Zéland, Tasmánie a jižní polovina Austrálie. Je pěstován jako dekorativní druh.

Ekologie: Pastviny, stepi a pobřežní písčiny, preferuje bazické substráty, stoupá až do nadmořské výšky okolo 900 m. Roste na málo úživných substrátech, v oblastech s nedostatkem srážek. Kvete od března do června.
V druhotném areálu se chová invazně, šíří se podél cest, železnic, pobřežními písčinami, roste na narušovaných místech a na intenzivních pastvinách. Je problematických druhem především na pastvinách, kde ho dobytek nespásá, a tak vytváří velké porosty na úkor rostlin, které jsou spásány.

Asphodelus fistulosus

Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina obvykle do 90 cm vysoká s niťovitými kořeny. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou čárkovité, poloblé, duté, mírně drsné, až 40 cm dlouhé a 1-8 mm široké. Stvol je jednoduchý nebo chudě větvený, podkvětní listeny jsou blanité. Okvětní lístky jsou 6–12,5 mm dlouhé, 3–6 mm široké, bílé, popř. narůžovělé, střední žilka je červenohnědá nebo zelená. V květu je šest tyčinek s tmavěhnědými prašníky. Tobolky jsou téměř kulovité, 3,5–7 mm dlouhé, tvořené třemi segmenty s 1–2 semeny.

Poznámka: Druh je v rámci svého areálu velmi variabilní.

Asphodelus fistulosusAsphodelus fistulosus
Asphodelus fistulosus

Fotografováno dne 10. 6. 2013 (Chorvatsko, Vodice).