Syn.: Asplenium antiquum Makino, Asplenium australasicum (J. Sm.) Hook., Asplenium ficifolium Goldm., Neottopteris antiqua (Makino) Masam., Neottopteris australasica J. Sm., Neottopteris mauritiana Fée, Neottopteris musaefolia J. Sm., Neottopteris nidus (L.) J. Sm., Neottopteris rigida Fée, Thamnopteris nidus (L.) C. Presl
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité
Asplenium nidus
Rozšíření: Kapradina s rozsáhlým areálem v tropech Starého světa. Roste od východní Afriky přes ostrovy v Indickém oceánu, na Srí Lance, v tropických částech Indie a jihovýchodní Asie až po jihovýchodní Čínu, v Indonésii a v Oceánii až po Tahiti a Havajské ostrovy. Dosti proměnlivý druh, je známo více vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste především jako epifyt ve stinných deštných nebo mlžných tropických lesích, spíše v nižších nadmořských výškách.
Asplenium nidus
Popis: Kapradina s krátkým oddenkem, pokrytým na vrcholu hnědými až černými plevinami. Listy vyrůstají v typické růžici, jsou krátce řapíkaté, celistvé, kopinaté až obkopinaté, 80–200 cm dlouhé a 6–18 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté; žilnatina je tvořena souběžnými postranními žilkami, které jsou napojené do žilky sledující listový okraj. Kupky výtrusnic jsou natěsnané do čárkovitých útvarů, lemujících postranní žilky a zasahují od hlavní žilky přibližně do poloviny šířky čepele; ostěry lištovité, ve zralosti opadávají.
Využití: Velká dekorativní kapradina, kterou lze poměrně snadno pěstovat v kultuře jako pokojovou rostlinu.
Asplenium nidus
Asplenium nidus
Asplenium nidus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. 9. 2008 (Réunion, St-Philippe) a 6. a 9. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois: Mare aux Cochons; ostrov Praslin: národní park Vallée de Mai).