ASPLENIUM TENERUM G. Forst. – sleziník / slezinník

Syn.: Asplenium caudatum Cav., Asplenium complanatum C. Chr., Asplenium doreyi Kunze, Asplenium elongatum Sw., Asplenium productum C. Presl, Darea tenera (G. Forst.) Spreng.
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité

Asplenium tenerum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a tropických oblastí Tichomoří, vyskytuje se v pásu od Sri Lanky, Seychel a jižní Indie přes Barmu, Thajsko, Indočínu, čínský ostrov Chaj-nan, Tchaj-wan, Filipíny a Indonésii až po Novou Kaledonii, Fidži a Francouzskou Polynésii, objevuje se i na severovýchodě Austrálie. Dosti variabilní druh, byla popsána řada vnitrodruhových taxonů.

Ekologie: Roste terestricky, litofyticky i epifyticky ve stálezelených tropických lesích, na vlhkých skalách i na kmenech stromů, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 2100 m.

Asplenium tenerum

Popis: Trsnatá kapradina s krátkým oddenkem pokrytým černohnědými plevinami, 3–5 mm dlouhými, trojúhelníkovitými, zašpičatělé. Listy jsou 30–65 cm dlouhé, řapík je 12–30 cm dlouhý, zelený nebo hnědý, čepel je v obrysu kopinatá, 20–38(–50) cm dlouhá a 7–10(–14) cm široká, jednoduše zpeřená, lístků je 15–25(–35) párů, jsou krátce řapíčkaté, 3–5 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na bázi nesymetrické, po okraji vroubkované, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé. Kupky výtrusnic vyrůstají podél žilek na rubu lístků, jsou čárkovité, až 4 mm dlouhé.

Asplenium tenerum
Asplenium tenerum
Asplenium tenerum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí Gunung Kemiri).