Syn.: Asplundia sphaerocephala Harling, Carludovica microphylla Oerst.
Čeleď: Cyclanthaceae Dum.
Asplundia microphylla
Rozšíření: Středoamerický druh, centrum areálu se rozkládá v Kostarice a okrajově přesahuje do sousední Nikaraguy a Panamy.
Ekologie: Roste v tropických horských mlžných lesích v nadmořské výšce 700–2000 m. Květy opyluje hmyz.
Asplundia microphylla
Popis: Jednodomá rostlina liánovitého vzrůstu. Listy jsou střídavé, řapíkaté, s čepelí 15–25 cm dlouhou, do 2/3–3/4 dvouklanou, segmenty jsou řasnaté, 2–3 cm široké; řapík je 7–10 cm dlouhý. Jednopohlavné květy tvoří palici podepřenou toulcem; toulec tvoří 3–6 listenů oddálených od palice, za plodu vytrvává; palice je elipsoidní, asi 3,5 cm dlouhá a 2,5 cm široká, s výraznými polygony; samčí květy jsou pravidelné, s velkým počtem tyčinek; okvětí samičích květů je stejně dlouhé nebo kratší než pestík, na bázi srostlé, celokrajné, v květu jsou přítomna 4 staminodia, pestík srůstá ze 4 plodolistů, blizna je zploštělá. Plody jsou za zralosti světle oranžové nebo červené, na bázi srostlé.
Poznámka: Čeleď Cyclanthaceae vzhledem připomíná palmy, ale není jim bezprostředně příbuzná; nejblíže má k áronovitým (Araceae). Zahrnuje 12 rodů a asi 180 druhů, všechny jsou vázané na tropy Střední a Jižní Ameriky.
Asplundia microphylla
Asplundia microphylla
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 3. 2014 (Panama, Sendero los Quetzales).