Syn.: Aster linosyris (L.) Bernh., Chrysocoma linosyris L., Crinitina linosyris (L.) Soják, Crinitaria linosyris (L.) Less., Erigeron linosyris Clairv., Linosyris vulgaris Cass.
Česká jména: zlatovlasek lnolistný (Presl 1819), zlatovlasec obecný (Presl 1846), lenolistec obecný (Opiz 1852), zlatovlas lnolistý (Sloboda 1852), zlatovlásek (Čelakovský 1879), hvězdnice zlatovlásek (Polívka 1912, Dostál 1950), zlatovlásek obecný (Dostál 1989), hvězdnice zlatovlásek (Kubát 2002)
Slovenská jména: zlatovlas lenolistý (Reuss 1853), astra zlatovlasá (Dostál 1950), zlatovlások obyčajný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Galatella linosyris
Rozšíření: Tento druh se vyskytuje ve střední, jižní a východní Evropě, v Británii, severně po jižní Skandinávii, dále v Malé Asii a severozápadní Africe. U nás roste roztroušeně v teplých oblastech.
Ekologie: Roste v teplejších oblastech na výslunných stepních stráních, skalách a pastvinách, častěji na vápenci. Kvete od července do září, tedy až v pozdním létě, v době na jiné květy již značně chudé, a tak se svou nápadností stává barevnou dominantou stepních lokalit až dlouho do podzimu.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–50 cm vysoká, s hustými čárkovitě kopinatými listy na přímé lodyze a s květními úbory, které zpravidla nemají vyvinuty jazykovité květy (pokud výjimečně ano, pak jsou bílé nebo nafialovělé). Plodem je chlupatá nažka.
Ohrožení a ochrana: Hvězdnice zlatovlásek je zařazena k ohroženým druhům naší květeny (C3), ve stejné kategorii je i chráněna zákonem (§3).
Galatella linosyrisGalatella linosyris
Galatella linosyrisGalatella linosyris
Fotografováno dne 18. 10. 2003 (Brno, Stránská skála).