Syn.: Aster longicaulis (DC.) Dufour, Aster pannonicus Jacq., Aster tripolium subsp. longicaulis (DC.) Nyman, Aster tripolium subsp. pannonicus (Jacq.) Soó, Aster tripolium var. pannonicus (Jacq.) Sadler, Tripolium pannonicum (Jacq.) Schur, Tripolium vulgare Nees
Česká jména: hvězdnice slanistá (Dostál 1950), hvězdnička panonská (Dostál 1989), hvězdnice slanistá panonská (Kubát 2002), hvězdnice panonská (Danihelka 2012)
Slovenská jména: astra slanistá (Dostál 1950), astrička panónska (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tripolium pannonicum
Rozšíření: Panonský endemit – Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Rakousko. U nás se vyskytuje velice vzácně na jižní Moravě, na Slovensku poněkud častěji na jihozápadě a jihovýchodě země.
Ekologie: Roste na slaniskách, na zasolených loukách a stepích, na půdách zjara mokrých, v létě vysychavých, v pásmu nížin. Kvete koncem léta.
Popis: Vytrvalá (nebo jednoletá i dvouletá) bylina, 10–70 cm vysoká, lodyha přímá, větvená, často načervenalá, listy čárkovitě kopinaté, slabě dužnaté, úbory početné, jazykovité květy světle modré až fialové, vzácně i bílé, trubkovité žluté. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Hvězdnička panonská patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1t), ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona (§1). Chráněna je i na Slovensku (EN/§) a v Polsku.
Tripolium pannonicumTripolium pannonicum
Tripolium pannonicumTripolium pannonicum
Fotografováno dne 12. 9. 2004 (Podyjí, Sedlec).