Syn.: Asteriscus daltonii subsp. vogelii (Webb) Greuter, Nauplius daltonii subsp. vogelii (Webb) Wiklund, Odontospermum arborescens Gand., Odontospermum vogelii Webb
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Asteriscus vogelii
Rozšíření: Jeden z typických, hojně rozšířených endemitů Kapverdských ostrovů. Vyskytuje se v severní skupině Barlavento na ostrovech Santo Antão, São Vicente, São Nicolau a Sal (a na některých z neobydlených ostrůvků), ve skupině Sotavento na všech ostrovech (Mayo, Santiago, Fogo a Brava).
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích ve společenstvu s pryšcem Euphorbia tuckeyana; na vlhčích severních návětrných svazích sestupuje mnohde až k mořskému pobřeží, zatímco v suchých územích se drží jen chráněných poloh v horských roklích.
Asteriscus vogelii
Popis: Hustý nízký keřík tvořící kompaktní polokulovité polštáře až 0,5 m vysoké. Listy jsou střídavé, obkopinaté, 2,5–6 cm dlouhé a 0,7–2 cm široké, přitiskle hedvábitě chlupaté. Úbory vyrůstají na koncích větviček, mají 1,5–2,5 cm v průměru; zákrov je zvonkovitý, víceřadý; lůžko úboru je plevkaté; terč i paprsek jsou žluté, jazykovité květy jsou samičí, zřetelně delší než zákrov, trubkovité květy jsou oboupohlavné. Nažky jsou štětinaté, chmýr je tvořen šupinami.
Poznámka: Na Kapverdách rostou i další endemické druhy rodu: Asteriscus daltonii je velmi vzácnou rostlinou z hor na ostrově Santiago, Asteriscus smithii (Webb) Walp. je typickým druhem vegetace křovin ve vrcholové části ostrova São Nicolau. Rod obsahuje asi 15 druhů, které jsou rozšířeny od Makaronésie přes subsaharskou Afriku a Středozemí až na Blízký východ a do Etiopie.
Asteriscus vogelii
Asteriscus vogelii
Asteriscus vogelii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 6. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão: Fontainhas a Pontinha da Janela).