Syn.: Astragalus goniatus Nutt., Astragalus dasyglottis Fisch. ex DC., Astragalus danicus var. dasyglottis (Fisch. ex DC.) B. Boivin, Astragalus hypoglottis Hook.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Astragalus agrestis
Rozšíření: Většina kanadských provincií (kromě oblastí kolem atlantického pobřeží), v USA státy Minnesota, Illinois, západně po východní Oregon, na jih do severní Kalifornie a Nového Mexika. Je uváděn také ze severovýchodní Asie (západočínská oblast Xinjiang, Kazachstán a Sibiř – od Jakutska přes Altaj po Novosibirsk).
Ekologie: Roste na vlhkých i sušších loukách, polích, v nadmořských výškách od 430 až do 2000 m, v Číně údajně dokonce do 3200 m. Kvete od června do srpna.
Astragalus agrestis
Popis: Vytrvalá bylina s tenkým oddenkem, 5–20 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, listy střídavé, 4–10 cm dlouhé, lichozpeřené, lístky v počtu 11 až 23 jsou eliptické až úzce kopinaté, 0,5–2 cm dlouhé. Květenství je hroznovité, 2–3 cm dlouhé, kalich je chlupatý, květy až 18 mm dlouhé, purpurové, vzácně i bílé. Plodem je vejcovitý lusk, chlupatý, až 1 cm dlouhý.
Astragalus agrestis
Astragalus agrestis
Fotografováno v létě 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).