Syn.: Astragalus aboriginum Richardson, Astragalus linearis (Rydb.) A. E. Porsild, Atelophragma aboriginorum (Richardson) Rydb., Colutea australis (L.) Lam., Phaca australis L.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Astragalus australis
Rozšíření: Arkticko-alpínský druh vyskytující se na severu Evropy, severozápadní Asie i Severní Ameriky. V jižněji položených oblastech roste jen v horách (Pyreneje, Alpy, Apeniny, hory Balkánského poloostrova, Karpaty, Ural, Altaj). U nás se nevyskytuje, na Slovensku se s ním můžeme setkat jen ve Velké a Malé Fatře, v Západních a Belianských Tatrách a Pieninách. V rámci areálu se rozlišuje několik poddruhů, např. A. a. subsp. australis (většina areálu, včetně slovenských Karpat), A. a. subsp. gerardii (Západní Alpy), A. a. subsp. krajinae (Východní Karpaty).
Ekologie: Roste na horských loukách a stráních, na kamenitých a skalnatých holích, nejčastěji na vápenci, v pásmu od subalpínského do alpínského stupně (v Alpách do výšky 2600 až 3120 m n. m.). Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–25 cm vysoká, lodyha vystoupavá, listy se 4–6(–9) jařmy, lístky celokrajné, kopinaté až úzce eliptické, špičaté, přitiskle chlupaté. Květní hrozny 8–15květé, kalich zvonkovitý, koruna bílá až žlutobílá, člunek na špičce fialový. Plodem je podlouhle vejčitý, lysý lusk.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je kozinec jižní z hlediska ohrožení hodnocen jako druh potenciálně ohrožený (NT), je zde také chráněn zákonem (§).
Astragalus australisAstragalus australis
Astragalus australis
Fotografováno dne 21. 6. 2006 (Itálie, Přímořské Alpy, Argentera, svah nad Colle del Chiapous).