Syn.: Tragacantha geminiflora (Bonpl.) Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Astragalus geminiflorus
Rozšíření: Endemit Ekvádoru, vyskytuje se v severní a centrální části ekvádorského hřebene And, v provinciích Bolívar, Chimborazo, Cotopaxi, Imbabura, Napo, Pichincha a Tungurahua, objevuje se především na svazích nejvyšších ekvádorských sopek.
Ekologie: Roste v páramu a superpáramu, obvykle na písčitých a kamenitých svazích vulkánů, v suti, rovněž na pastvinách ovcí a lam, v nadmořských výškách od 3500 až do 4700 m.
Astragalus geminiflorus
Popis: Nízký polokeřík s větvemi poléhavými, až 20 cm dlouhými, plstnatými. Listy jsou střídavé, asi 1 cm dlouhé, řapíkaté, lichozpeřené, zhruba s 9–13 páry lístků, které jsou úzce eliptické, stříbřitě plstnaté; palisty jsou kratší než řapíky, plstnaté. Květy vyrůstají většinou jednotlivě nebo i po dvou v úžlabí listů; kalich je 2pyský, s 5 cípy, chlupatý; korunní lístky jsou růžové až fialové, pavéza je skoro okrouhlá, s bělavou skvrnkou, větší než křídla a člunek. Lusky jsou zahnuté, hedvábitě chlupaté.
Ohrožení a ochrana: Populace tohoto kozince je v ekvádorských velehorách stabilní, Červený seznam IUCN (2004) jej klasifikuje jako málo dotčený druh (LC).
Astragalus geminiflorus
Astragalus geminiflorus
Astragalus geminiflorus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 3. 2014 (Ekvádor, vulkán Chimborazo).