Syn.: Astragalus triphyllus Pursh, Orophaca caespitosa (Nutt.) Britton, Phaca caespitosa Nutt., Phaca triphylla Eaton et Wright, Tragacantha triphylla Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Astragalus gilviflorus
Rozšíření: Druh severní části severoamerických prérií, zasahuje i do východního předhůří Skalistých hor, vyskytuje se v oblasti od jižní Alberty a jihozápadní Manitoby po severovýchodní Utah a západní Kansas. Na severozápadě státu Wyoming, v okolí obce Dubois, se objevuje v úzce endemické varietě A. gilviflorus var. purpureus.
Ekologie: Roste v prérii, na suchých a kamenitých svazích. Kvete od května do července.
Astragalus gilviflorus
Popis: Vytrvalá bylina poduškovitého habitu, obvykle bezlodyžná nebo s lodyhou jen 1–3 cm dlouhou. Listy jsou řapíkaté, 2–6(–10) cm dlouhé, 3četné, lístky jsou eliptické až obkopinaté, 8–20(–35) mm dlouhé. Květy vyrůstají v paždí listů jednotlivě nebo po 2, jsou přisedlé, 20–30 mm dlouhé, kalich je stříbřitě chlupatý, koruna je bělavá až nažloutlá, někdy s purpurovou kresbou, člunek je fialový, mnohem kratší než křídla. Plodem je vejcovitý lusk 7–10 mm dlouhý.
Astragalus gilviflorus
Astragalus gilviflorus
Astragalus gilviflorus
Astragalus gilviflorus
Fotografováno dne 13. 5. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Twelve Mile Coulee Natural Environment Park a Confluence Park).