Syn.: Ankylobus hamosus (L.) Steven, Astragalus aegyptiacus Mill., Astragalus ancistron Pomel, Astragalus arnoceras Bunge, Astragalus brachyceras Ledeb., Astragalus buceras Willd., Astragalus dorcoceras Bunge, Astragalus embergeri Jahand. et al., Astragalus oncocarpus Pomel, Astragalus paui Pau, Astragalus stribrnyi Velen., Astragalus taeckholmianus Oppenh., Astragalus volubilitanus Braun-Blanq. et Maire, Hamosa astragalus Medik., Tragacantha brachyceras (Ledeb.) Kuntze, Tragacantha buceras (Willd.) Kuntze, Tragacantha hamosa (L.) Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Astragalus hamosus
Rozšíření: Mediteránní druh. V Evropě roste od Portugalska po Řecko, na sever zasahuje až do Maďarska a Rumunska, také se vyskytuje na Krymu. V severní Africe je znám od Maroka po Egypt, také roste na Kanárských ostrovech a Madeiře. V Asii roste od Sinajského poloostrova až po Ázerbájdžán a jižní Írán. Zplanění je hlášeno z Anglie a Německa, také z Austrálie.
Ekologie: Roste na pastvinách a na otevřených místech na mělkých kamenitých půdách v macchii. Vystupuje až do nadmořské výšky 1700 m.
Astragalus hamosus
Popis: Jednoletá, bohatě větvená bylina s poléhavými nebo vystoupavými lodyhami dlouhými 5–30(–50) cm; pokrytá vidličnatými chlupy. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 3–16 cm dlouhé, s 7–13(–15) jařmy; lístky jsou kopinaté, 0,6–2,2 cm dlouhé a 0,2–0,7 cm široké, celokrajné, na vrcholu uťaté nebo vykrojené; palisty jsou 5–9 mm dlouhé. Květenství jsou hrozny na stopce 0,5–10 cm dlouhé, tvoří je 4–18 květů; kalich je krátce trubkovitý, 4–7 mm dlouhý, se světlými i tmavými chlupy, zuby jsou 2–4 mm dlouhé, stejné; koruna je 7–11 mm dlouhá, žlutavá nebo namodralá, pavéza je širší a delší než křídla. Lusk je válcovitý, srpovitě zahnutý, 1,5–5,5 cm dlouhý, zpočátku chlupatý a olysávající, mnohosemenný.
Poznámka: Kromě vytrvalých, bylinných nebo polokřovitých kozinců se zejména ve Středozemí vyskytuje i nevelký počet druhů jednoletých.
Astragalus hamosus
Astragalus hamosus
Fotografováno dne 3. 6. 2018 (Francie, Korsika, Ponte-Novo).