ASTRANTIA MAXIMA Pall. – jarmanka

Syn.: Astrantia helleborifolia Salisb., Astrantia heterophylla Willd., Astrantia speciosa Heynh.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Astrantia maxima

Rozšíření: Druh Kavkazu popsaný z Osetie, vyskytuje se v ruském Předkavkazsku, Gruzii, Arménii i severovýchodním Turecku.

Ekologie: Roste na horských a subalpínských loukách při horní hranici lesa, také na alpínských trávnících. Kvete od července do září.

Astrantia maxima

Popis: Vytrvalá bylina, 40–70 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, jednoduchou nebo nahoře chudě větvenou. Dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou kopinaté, 3–5 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, prostřední lístek je užší než lístky postranní, ty jsou nesymetrické, po okraji pilovité až zubaté, výše položené lodyžní listy jsou přisedlé až objímavé, 3četné nebo 3laločné. Okolíky vyrůstají jednotlivě, dosahují 2–4,5 cm v průměru; listeny obalu v počtu 8–13 jsou kopinaté až široce kopinaté, až 2,5 cm dlouhé a asi 1 cm široké, po obou stranách s 5–15 brvitými zuby, na vrcholu zašpičatělé, vně nazelenalé, uvnitř načervenalé; květní stopky jsou zhruba 1 cm dlouhé; kališní cípy jsou úzce kopinaté, asi 3 mm dlouhé; korunní lístky jsou úzce klínovité, asi 1,5 mm dlouhé. Plody jsou asi 10 mm dlouhé, merikarpia jsou v průřezu okrouhlá.

Poznámka: Ostatní kavkazské jarmanky mají větší počet listenů obalu (více než 14).

Astrantia maxima
Astrantia maxima
Astrantia maxima

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz, Svanetie, hřeben Zuruldi).