Syn.: Astrocaryum trachycarpum Burret
Česká jména: hvězdora (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Astrocaryum standleyanum
Rozšíření: Areál se rozprostírá od Kostariky přes Panamu a Kolumbii do Ekvádoru, převážná většina lokalit leží v pobřežních oblastech. V pobřežních oblastech Ekvádoru se vysazuje.
Ekologie: Provází vlhké tropické deštné lesy do nadmořské výšky asi 300 m. Plody jsou významnou součástí stravy mnoha živočichů, pro šíření této palmy je významný zejména aguti (Dasyprocta punctata).
Astrocaryum standleyanum
Popis: Statná jednodomá palma s štíhlým kmenem vysokým 8–15 m, o průměru 12–25 cm, mezi jizvami po odpadnutých listech pokrytým černými, dolů směřujícími, nápadně zploštělými dlouhými ostny. Listy jsou zpeřené, 2,5–4 m dlouhé, ostnité, po odumření opadávají; čepel je složena z 100–110 plochých, čárkovitých, na líci lesklých, do různých směrů postavených lístků; řapík je 0,5–1,5 m dlouhý. Květenství se tvoří mezi listy, je husté, latovité, 0,5–1,2 m dlouhé, zpočátku přímé, později se obrací směrem dolů; toulec je 85–140 cm dlouhý; květy jsou jednopohlavné, bělavé; samčí květy jsou ponořené do vřetene na koncích větviček, 5–6 mm dlouhé, tvoří je 3 redukované volné kališní lístky, 3 korunní lístky na bázi srostlé a 6 tyčinek, které přirůstají na bázi ke koruně; samičí květy jsou mnohem větší než samčí, jsou 10–14 mm velké, kališní lístky srůstají do číšky s uťatým vrcholem, korunní lístky jsou trubkovitě srostlé, na vrcholu s 3 zuby; staminodia srůstají do laločnatého útvaru s 6 zuby; pestík má svrchní trojpouzdrý semeník a 3 přímé blizny. Plody jsou elipsoidní nebo obvejcovité peckovice 3,3–4,5 cm dlouhé, oranžové, drsné, na vrcholu s výraznou špičkou.
Záměny: Tento druh se velmi podobá palmě Acrocomia aculeata, která se však odlišuje ostny na průřezu okrouhlými. Podobné druhy rodu Attalea (např. A. rostrata) jsou naopak beztrnné.
Využití: Z listů vyrábějí některé domorodé kmeny sombrera, z vláken se také vyrábějí rybářské sítě. Srdíčka této palmy lze konzumovat jako zeleninu, plody jsou zkrmovány vepři a lze z nich lisovat olej.
Astrocaryum standleyanum
Astrocaryum standleyanum
Astrocaryum standleyanum
Astrocaryum standleyanum
Astrocaryum standleyanumAstrocaryum standleyanum
Astrocaryum standleyanum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 28. 2. 2009, a Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2014 (Kostarika, NP Manuel Antonio).