Syn.: Atraphaxis afghanica Meisn., Atraphaxis calvertii Boiss., Atraphaxis candida Boiss. et Hausskn., Atraphaxis crassifolia C. Agardh, Atraphaxis densiflora K. Koch, Atraphaxis fischeri Jaub. et Spach, Atraphaxis kerelinii Jaub. et Spach, Atraphaxis replicata Lam., Tragopyrum rotundifolium C. Presl, Tragopyrum spinosum C. Presl
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Atraphaxis spinosa
Rozšíření: Poměrně rozsáhlý areál se rozkládá ve Střední Asii, zasahuje až na jihovýchod evropské části Ruska, do Zakavkazí, turecké Anatolie a na Blízký východ do Sýrie, Libanonu, Jordánska, Izraele a Egypta. Na východ roste ještě v Pákistánu, nejzápadnější Číně a Mongolsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou vyprahlé svahy se stepní a polopouštní vegetací. Vystupuje až do nadmořské výšky 1800 m.
Atraphaxis spinosa
Popis: Přímý prutnatý keř, dorůstá výšky až 1 m; starší větve jsou bílé až hnědavé, na konci kopcovaté, jejich borka je vláknitá a odlupčivá, letorosty jsou bělavé, brázdité. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, čepel je vejčitá až okrouhlá, 3–11 mm dlouhá, sivá, lysá; botky jsou dole hnědé, výše blanité. Květenství jsou hrozny, v paždí listenů vyrůstají po 2–6; stopky květů jsou pod polovinou kolénkaté; květy jsou 4četné, 2 vnitřní jsou delší než 2 vnější; okvětní lístky jsou bílé až růžové, za plodu vytrvávají a zveličují se (krovky); tyčinek je 6; blizny jsou 2. Plody jsou čočkovité, 2–3 mm dlouhé nažky ukryté v krovkách dlouhých 5–6 mm.
Atraphaxis spinosa
Atraphaxis spinosa
Fotografovala Eva Rencová, dne 2. 6. 2013 (Turecko, údolí řeky Çoruh u města İspir).