Syn.: Attalea liebmannii (Becc.) Zona, Attalea lundellii (Bartlett) Zona, Cocos regia Liebm., Scheelea costaricensis Burret, Scheelea liebmannii Becc., Scheelea lundellii Bartlett, Scheelea preussii Burret, Scheelea rostrata (Oerst.) Burret, Scheelea zonensis L. H. Bailey
Česká jména: podzev (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Attalea rostrata
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe od jižního Mexika po Panamu, zasahuje zřejmě i do přilehlých oblastí Kolumbie.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké tropické deštné lesy do nadmořské výšky 800 m, avšak vyskytuje se pomístně i jako solitér na pastvinách na místech vyklučených lesů.
Popis: Statná jednodomá beztrnná palma, roste jednotlivě; kmen je 3–20(–30) m vysoký a dorůstá do průměru 25–50 cm. Listy jsou zpeřené, 3–8 m dlouhé; čepel se skládá z 180–235 čárkovitých, 0,9–1,2 m dlouhých a 1,5–3 cm širokých, pravidelně postavených lístků; řapík je 30–60 cm dlouhý. Květenství vyrůstá mezi listy, je nicí, latovité, husté, 0,7–1,1 m dlouhé; vřeteno je tlusté, asi 1,2 m dlouhé; toulec je žlábkovitý, 1–3 m dlouhý; květy jsou jednopohlavné, uspořádané v trojicích; samčí květy jsou 1,3–2 cm dlouhé, bledě žluté, mají 3 volné drobné kališní lístky, 3 volné čárkovité dužnaté lístky korunní a 6 tyčinek kratších než koruna; samičí květy jsou 2–2,6 cm velké, mají volný kalich i korunu, staminodia srůstají do sloupku na vrcholu uťatého, semeník je trojpouzdrý, s 3 zahnutými bliznami. Plody jsou elipsoidní, 4,5–6,2 cm dlouhé, hnědooranžové, na vrcholu se zbytky čnělky; mezokarp je dužnatý a sladký.
Záměny: Palma Acrocomia aculeata, která rovněž často roste jako solitér na pastvinách, se vyznačuje přítomností trnů.
Využití: Kmeny i listy jsou využívány jako stavební materiál. Palmová srdíčka lze konzumovat jako zeleninu; z oleje ze semen se vyrábějí mýdla. Kmeny se nařezávají a zachycená vytékající míza se nechává zkvasit na palmové víno.
Attalea rostrataAttalea rostrata
Attalea rostrata
Attalea rostrata
Fotografovali Vít Grulich, dne 28. 2. 2009, a Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2014 (Kostarika, NP Manuel Antonio).