Syn.: Avicennia africana P. Beauv., Avicennia elliptica Thunb., Avicennia floridana Gand., Avicennia floridana Raf., Avicennia germinans (L.) Stearn, Avicennia lamarckiana C. Presl, Avicennia meyeri Miq., Avicennia nitida Sessé et Moc., Avicennia nitida Jacq., Avicennia oblongifolia Nutt. ex Chapm., Avicennia officinalis var. lanceolata Kuntze, Avicennia officinalis var. nitida Kuntze, Avicennia tomentosa Jacq., Bontia germinans L., Hilairanthus nitidus (Jacq.) Tiegh., Hilairanthus tomentosus (Jacq.) Tiegh.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité; Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Avicennia germinans
Rozšíření: Areál se rozkládá především ve Střední a Jižní Americe. Druh roste na západě kontinentu od severního Mexika po Peru včetně Galapág, na východě od státu Georgia v USA po Brazílii, také na ostrovech v Karibiku, na Bahamách a Bermudách. Kromě toho roste také na atlantickém pobřeží Afriky od Mauretánie po střední Angolu.
Ekologie: Provází vegetaci mangrove, periodicky přeplavované části bahnitých náplavů na pobřeží.
Avicennia germinans
Popis: Stálezelený keř nebo strom vysoký 1–15 m s tmavou, někdy rýhovanou borkou; tvoří tenké, 6–7 cm vysoké válcovité pneumatofory trčící ze zemně v okolí kmene. Listy jsou vstřícné, eliptické, 5–15 cm dlouhé a 2–5 cm široké, dužnaté, na líci tmavozelené, lesklé, na rubu světlejší, jemně chlupaté, celokrajné, na vrcholu často zašpičatělé. Květenství jsou krátké svazečky; květy jsou drobné, asi 6 mm dlouhé a 1 cm v průměru; kališní lístky jsou srostlé, s 5 cípy; 4 korunní lístky jsou trubkovité, bílé se žlutým středem; tyčinky jsou 4; semeník je nedokonale 4pouzdrý, s 2 bliznami. Plodem je asymetrická nažka, 2–5 cm dlouhá, zploštělá, na vrcholu s nasazenou špičkou.
Záměny: Nejcharakterističtějším znakem druhů rodu Avicennia jsou z půdy trčící tužkovité pneumatofory, pomocí kterých je lze snadno odlišit od ostatních amerických dřevin ve vegetaci mangrove.
Avicennia germinans
Avicennia germinans
Avicennia germinans
Avicennia germinans
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 2. 2009 (Kostarika, Nosara).