Syn.: Azara brumalis Gand., Azara chiloensis Hook. f., Azara serrata var. chiloensis (Hook. f.) Reiche
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité

Azara lanceolata

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie Neuquén na severu až po provincii Chubut na jihu, zasahuje i do sousedních chilských regionů.

Ekologie: Roste ve vlhkých valdivianských lesích, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od listopadu do ledna.

Azara lanceolata

Popis: Keř až strom dosahující výšky 2–4(–6) m, s letorosty hnědě plstnatými, později popelavě hnědými. Listy jsou v zásadě střídavé, nezřídka vyrůstají v nestejných párech, hlavní listy jsou jen krátce řapíkaté, kopinaté, 1,5–7 cm dlouhé a 0,7–1,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté, kožovité, lysé, vedlejší listy jsou obvejčité až skoro okrouhlé, 0,6–1,5 cm dlouhé a 0,4–1 cm široké, jinak podobné listům hlavním. Květenstvím je chudokvětý axilární chocholík, stopkatý, 1–1,5 cm dlouhý, květy jsou samčí nebo oboupohlavné, 2–6 mm dlouhé, kališní lístky jsou 4, vejčité, asi 2 mm dlouhé, nažloutlé, po obou stranách přitiskle chlupaté, korunní lístky chybí; tyčinek je 25–30(–55), vnější jsou sterilní, nitky jsou 3–4 mm dlouhé, čnělka je 2–3 mm dlouhá. Plodem je kulovitá bobule dosahující průměru 7–10 mm, na bázi s vytrvávajícími kališními lístky a na vrcholu s vytrvávající čnělkou, tmavě červená nebo tmavě fialová, s 8–12 semeny.

Poznámka: K rodu Azara je v současnosti řazeno asi 12 druhů, všechny pocházejí z Jižní Ameriky. José Nicolás de Azara y Perera (1730–1804), na nějž rodové jméno odkazuje, byl španělský diplomat a politik.
Dříve býval rod Azara přiřazován k čeledi slivouchovitých (Flacourtiaceae), k jeho přeřazení k vrbovitým (Salicaceae) vedly výsledky molekulárních analýz.

Azara lanceolata
Azara lanceolata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 23. 11. 2014 (Chile, reg. Araucanía, Parque nacional Huerquehue).