Syn.: Azorella columnaris H. Wolff, Azorella prismatoclada Domin, Azorella yareta Hauman, Laretia compacta (Phil.) Reiche
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Azorella compacta
Rozšíření: Středoandský druh, jeho areál sahá od horských oblastí středního Peru přes západní Bolívii a severozápadní Argentinu až po severní Chile.
Ekologie: Roste na horských skalnatých a kamenitých svazích, v suti, ve vlhké i suché vegetační formaci puna, v Chile společně s druhy Adesmia melanthes, Baccharis incarum, Caiophora rahmeri, Calamagrostis breviaristata, Cumulopuntia boliviana, Festuca orthophylla, Parastrephia lucida, P. quadrangularis, Pycnophyllum bryoides, Senecio humillinus, S. nutans, Tetraglochin cristata, Werneria aretioides. Vyskytuje se v pásmu od 3200 až do 4500(–5200) m n. m. Roste dosti pomalu, roční přírůstek činí zhruba 15 mm. Nejmohutnější exempláře jsou prý až 3000 let staré.
Azorella compacta
Popis: Keř vytvářející kompaktní vyklenuté polštáře až přes 100 cm vysoké. Větve jsou dřevnaté, vystoupavé nebo přímé, pokryté zbytky odumřelých listů. Listy jsou nahloučeny v růžicích, přisedlé, vejčité, 3–6 mm dlouhé a 1–4 mm široké, kýlnaté, celokrajné, dužnaté, lysé, listy na periferních větvích jsou větší. Květenství tvoří 4–5květé okolíky, které jsou přisedlé nebo krátce stopkaté. Plody jsou kulovité, lysé, v průměru dosahují až 4,5 mm.
Využití: V bezlesých vysokohorských polohách And je tento keř zdrojem palivového dřeva.
Poznámka: Rod Azorella zahrnuje asi 40 druhů převážně andských, ale i novozélandských a australských rostlin, objevují se také na subantarktických ostrovech.
Azorella compacta
Azorella compacta
Azorella compacta
Azorella compacta
Azorella compacta
Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 9. 2015 (Chile, Parque nacional Lauca).