Syn.: Azorella dusenii H. Wolff, Azorella mesetae Skottsb.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Azorella fuegiana

Rozšíření: Druh jihu Jižní Ameriky, vyskytuje se v jihochilském regionu Magallanes a v argentinské Patagonii, k severu zasahuje až do provincie Neuquén, na jihu do provincie Santa Cruz a na Ohňovou zemi.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, ve stepi i na kamenitých svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od prosince do ledna.

Azorella fuegiana

Popis: Vytrvalá bylina vytvářející řídké kobercovité porosty, nanejvýše 5 cm vysoké, s lodyhami poléhavými, pokrytými pozůstatky starých listů. Listy vytvářejí růžice na vrcholu jednotlivých větví, jejich řapík je 1–12 mm dlouhý, čepel kožovitá, klínovitá až obvejčitá, 2–6 mm dlouhá a 1–4 mm široká, na vrcholu 3zubá až 3laločná, někdy i celokrajná, řídce štětinatě chlupatá, s dendritickými chlupy až 3 mm dlouhými. Okolíky jsou 3–10květé, jejich stopka je 2–10(–15) mm dlouhá, listenů obalu je 2–6, po okraji jsou brvité, květy jsou žlutobílé, korunní lístky jsou vejčité, až 1,2 mm dlouhé; tyčinky jsou až 1 mm dlouhé, čnělka zhruba 0,6 mm dlouhá. Plody jsou vejcovité dvounažky, 2–3 mm dlouhé.

Azorella fuegiana
Azorella fuegiana
Azorella fuegiana
Azorella fuegiana

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, svahy vrchu Loma del Pliegue Tumbado, El Chaltén).