Syn.: Azorella morenonis (Kuntze) Macloskie, Diplaspis morenonis (Kuntze) K. Schum., Huanaca morenonis Kuntze, Mulinum microphyllum (Cav.) Pers., Mulinum morenonis (Kuntze) Speg., Selinum microphyllum Cav.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Azorella microphylla

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, kde roste v jižní polovině kontinentální Argentiny (na jih od provincie Neuquén) a snad přesahuje i do sousedního Chile.

Ekologie: Provází vyfoukávané kamenité svahy v nadmořských výškách 800–1400 m.

Mulinum microphyllum

Popis: Dvoudomá nízká vytrvalá bylina, dorůstá výšky 3–5 cm a vytváří kompaktní poduškovité trsy, větvičky jsou na bázi pokryté odumřelými zbytky listů. Listy jsou početné, střídavé, trojčetné, 1–1,5 cm dlouhé, na bázi pochvaté; lístky jsou navzájem článkovaně oddělené, čárkovité, asi 3 mm dlouhé, na vrcholku tupé a zakončené tenkou bílou vláskovitou špičkou. Lodyhy jsou o něco delší než listy, nesou okolíky podepřené 5 zelenavými, na vrcholu hrotitými listeny obalu; květy jsou jednopohlavné, krátce stopkaté, prostřední je přisedlý; kalich chybí; korunní lístky jsou žlutavé, na vrcholu nevykrojené; v samčích květech je 5 tyčinek; samičí květy nesou spodní semeník. Plody jsou zploštělé, křídlaté, ve zralosti žlutavé dvounažky asi 4 mm dlouhé.

Azorella microphylla
Azorella microphylla
Azorella microphylla

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 2. 2012 (Argentina, provincie Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, Cerro Catedral).