Syn.: Azorella antipoda Gand.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Azorella selago
Rozšíření: Areál zahrnuje Ohňovou zemi, Falklandy a další subantarktické ostrovy: Kergueleny, Crozetovy ostrovy, ostrov Marion, Heard a Macquarie.
Ekologie: Spolu s dalšími druhy poduškových rostlin roste na vyfoukávaných otevřených stanovištích v drsném chladném klimatu. Vystupuje do nadmořských výšek 1100 m.
Azorella selago
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, tvořící husté vyklenuté polštáře až 60 cm vysoké a 1 m v průměru; stonky jsou vystoupavé nebo přímé, na bázi dřevnatějící a pokryté zbytky odumřelých listů. Listy jsou hustě střechovitě uspořádané, s kratičkým řapíkem na bázi pochvovitě rozšířeným; čepel je v obrysu obvejčitá, hluboce 3–5dílná, 2,2–4 mm dlouhá a (2–)4–7 mm široká, na líci vydutá a pokrytá dlouhými štětinovitými brvami, na rubu konvexní a lysá; úkrojky jsou trojúhelníkovité, 1,5–2,5 mm dlouhé, na okraji ztloustlé, celokrajné, s krátkou nasazenou špičkou. Květenství tvoří 1–4květé okolíky, jejichž stopky nepřesahují nejvyšší list; listeny bývají 2–3 a jsou čárkovitě kopinaté, 2–4 cm dlouhé, k vrcholu zubaté, špičaté; kalich je 5zubý; koruna žlutavá. Dvounažky jsou válcovité nebo obvejcovité, 1–1,5 mm dlouhé, červené až žlutohnědé, ze stran smáčknuté.
Azorella selago
Azorella selago
Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, Cañadón de la Oveja).