Syn.: Gladiolus sambucinus Jacq.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Babiana sambucina
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste v provinciích Western, Northern a Eastern Cape, převážně ve vnitrozemských oblastech. Areál se táhne od horské skupiny Bokkeveld k Port Elizabeth, rostliny ze severozápadní části areálu bývají hodnoceny jako samostatný poddruh Babiana sambucina subsp. longibracteata.
Ekologie: Stanovištěm jsou rozvolněné křoviny formací fynbos, renosterveld nebo karoo; převážně na mělkých kamenitých půdách s malým obsahem živin a v územích s výrazným srážkovým propadem. Kvete v zimě a na jaře.
Babiana sambucina
Popis: Hlíznatá bylina 5–15(–20) cm vysoká, se zkráceným, víceméně podzemním stonkem, vždy kratším než listy. Listy jsou úzce až čárkovitě kopinaté, delší než květenství, výrazně řasnaté, chlupaté. Květy vyrůstají v srpku, jsou souměrné, výrazně vonné; okvětní trubka je delší než cípy, přímá nebo jen slabě prohnutá; okvětní cípy jsou modré nebo modrofialové, 2 dolní postranní s výraznějšími bílými skvrnami, zejména dolní prostřední má uprostřed skvrnu tmavší, červenofialovou;.tyčinky jsou 3; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty se spodním semeníkem. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky patří k druhům vyžadujícím pozornost (LC – least concern).
Babiana sambucina
Babiana sambucina
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Outeniqua Mountains, De Vlught).