Syn.: Babiana tubulosa var. tubiflora (L. f.) G. J. Lewis, Gladiolus angustifolius Lam., Gladiolus elongatus Salisb., Gladiolus inclinatus DC.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Babiana tubiflora
Rozšíření: Endemit jihoafrické provincie Western Cape; zde se vyskytuje podél západního a jihozápadního pobřeží od Saldanha Bay po Stilbaai.
Ekologie: Roste v trávnících a rozvolněných křovinách, na písčinách nebo na písčitých rozpadech jiných hornin, převážně ve formací strandveld nebo renosterveld. Kvete brzy na jaře.
Babiana tubiflora
Popis: Bylina s hluboko uloženou bazální stonkovou hlízou, vysoká 7–15 cm; stonek je kratší než listy. Listy jsou přímé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, delší než květenství, řasnaté, jemně chlupaté. Souměrné nevonné květy tvoří srpek; okvětní trubka je velmi dlouhá, 6,5–9 cm dlouhá, mnohem delší než cípy, přímá; okvětní cípy jsou nestejné, nehetnaté, krémově bělavé až žlutavé, s nachovými až fialovými skvrnami; andreceum tvoří 3 tyčinky; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, má spodní lysý semeník a trojklanou bliznu. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V současné době existuje o něco více než 10 populací; ačkoli druh je schopen některé typy disturbancí tolerovat, došlo v poslední době ke ztrátě více lokalit vinou urbanizace. V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky byl zařazen mezi ustupující druhy (declining).
Babiana tubiflora
Babiana tubiflora
Babiana tubiflora
Babiana tubiflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Darling Renosterveld Reserve).