Syn.: Babiana punicea Eckl., nom. illeg., Babiana rosea Eckl., nom. inval., Babiana stricta var. villosa (Aiton) Baker, Belamcanda villosa (Aiton) Moench, Gladiolus latifolius Lam., Gladiolus mucronatus DC., nom. illeg., Gladiolus puniceus Vahl, nom. illeg., Gladiolus purpureus Vahl, Ixia punicea Jacq., Ixia villosa Aiton
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Babiana villosa
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, vyskytuje se jen v provincii Western Cape, v oblasti mezi městečky Tulbagh a Malmesbury.
Ekologie: Roste ve vegetaci renosterveld, na vlhkých místech na jílovitých půdách, v oblastech s mírnými deštivými zimami a letním srážkovým propadem. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 300–765 m.
Babiana villosa
Popis: Vytrvalá pýřitá bylina s kulovitou podzemní hlízou a lodyhou vysokou 10–20 cm. Listy jsou přímé, kopinaté, řasnaté, jemně hustě chlupaté. Květenstvím je vějířek; květy jsou téměř pravidelné; okvětí je purpurové až červenofialové, s krátkou trubkou a víceméně stejnými cípy; tyčinky jsou 3, se střelovitými, tmavými prašníky a širokým konektivem; semeník je spodní, čnělka tvoří 3 ramena. Plodem je kulovitá tobolka.
Záměny: Blízce příbuzným druhem je např. Babiana melanops, odlišující se barvou květů, které jsou spíše v odstínech modré, a poněkud odchylnou stavbou okvětní trubky, která je u tohoto druhu velmi tenká a teprve na vrcholu náhle rozšířená.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam květeny Jihoafrické republiky (2009) hodnotí tento druh jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Babiana villosaBabiana villosa
Babiana villosa
Babiana villosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh).