Syn.: Baccharis caespitosa var. alpina (Kunth) Cuatrec., Baccharis caespitosa var. surculosa (Wedd.) Cuatrec., Baccharis humifusa Kunth
Čeleď: Asteraceae Bercht. et C. Presl – hvězdnicovité
Baccharis alpina
Rozšíření: Areál se táhne v Andách od Kolumbie přes Ekvádor a Peru do Bolívie, druh byl zjištěn i v severní Argentině a v chilském pohraničí.
Ekologie: Roste ve formaci páramo a puna, zejména na pastvinách a vlhkých kamenitých místech. Vystupuje do nadmořské výšky téměř 5000 m.
Baccharis alpina
Popis: Polygamodioecický keřík s poléhavými nebo vystoupavými větvičkami, někdy tvoří kompaktní polštáře; větvičky jsou často načervenalé. Listy jsou střídavé, kopisťovité až obvejčité, 4–10 mm dlouhé, lysé, poněkud dužnaté, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté. Úbory vyrůstají na koncích větví, jsou asi 1 cm dlouhé; zákrov je válcovitý až zvonkovitý, asi 7 mm dlouhý, víceřadý, zákrovní listeny jsou kopinaté, na okraji červeně naběhlé; úbory se samčími květy postrádají okrajové květy s ligulami, přítomny jsou jen květy s nitkovitou až trubkovitou korunou a sterilním pistillodiem; úbory se samičími květy mají na okraji květy s krátkou ligulou, uprostřed jsou oboupohlavné (funkčně samičí) květy podobné květům samčím. Plody jsou stlačeně vejcovité, rýhované nažky, chmýr je drsný.
Baccharis alpina
Baccharis alpina
Fotografoval Mário Duchoň, dne 1. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).