Syn.: Baccharis macraei var. intermedia Heering, Baccharis tridentata Poepp. ex DC., nom. illeg., Molina concava Ruiz et Pav.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Baccharis concava
Rozšíření: Areál se rozkládá ve střední části Chile a zahrnuje regiony Coquimbo, Valparaíso, Santiago, O’Higgins, Maule a Bío-Bío.
Ekologie: Součást chilské analogie keřové mediteránní vegetace (matorral). Roste na výslunných místech v oblasti s ročním úhrnem srážek 250–750 mm, které spadnou převážně v zimě, a horkými suchými léty.
Baccharis concava
Popis: Dvoudomý keřík vysoký 0,8–1(–1,5) m; větvičky jsou pryskyřičné, hvězdovitě chlupaté, letorosty jsou hranaté. Listy jsou střídavé, povětšinou na koncích větviček, přisedlé, obvejčitě klínovité až kosníkovité, až 2,5 cm dlouhé a 1,5 cm široké, jednožilné, celokrajné nebo s 3–5 tupými zoubky; listy pod úbory jsou žlábkovitě prohnuté. Úbory se tvoří po 3–10 na koncích větviček; samčí úbory jsou asi 6 mm dlouhé, zákrov je válcovitý, 7řadý, tvořený asi 30 listeny, z nichž vnější jsou eliptické, vnitřní kopinaté, květů je 10–20; samičí úbory jsou poněkud větší, se 7řadým zákrovem s 30–50 listeny, květů je 30–50. Plodem jsou žebrované nažky.
Baccharis concava
Baccharis concava
Baccharis concava
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).