Syn.: Baccharis tricuneata var. magellanica (Lam.) Cuatrec., Conyza magellanica Lam.
Česká jména: pomíšenka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Baccharis magellanica
Rozšíření: Vyskytuje se v Chile a Argentině na jih od 36. rovnoběžky, dále na Ohňové zemi a na Falklandských ostrovech.
Ekologie: Součást porostů nízkých stálezelených keříků (vřesovišť) na otevřených stanovištích nebo jako součást podrostu řídkých křovin, od pobřeží do nadmořské výšky kolem 300 m. Často roste spolu s druhy Empetrum rubrum a Gaultheria mucronata. Na severu areálu stoupá až do nadmořské výšky 3500 m.
Baccharis magellanica
Popis: Vytrvalý stálezelený nizoučký dvoudomý keřík s plazivými nebo vystoupavými nadzemními kmínky, dorůstající výšky 3,5–30 cm; větvičky proužkované, lepkavé. Listy jsou střídavé, kopisťovité, (3,5–)4,5–9 mm dlouhé a 1,8–4(–4,5) mm široké, v mládí lepkavé, lysé nebo na okrajích draslavé, na bázi klínovité, před špičkou obvykle s 1–2 páry tupých zoubků, nejvyšší listy často celokrajné. Úbory jednotlivé, na koncích krátkých postranních větviček, přisedlé nebo krátce stopkaté, 4–12 mm v průměru (úbory samičích květů větší než úbory samčích); zákrovní listeny 2,3–3,5 mm dlouhé, s širokým průsvitným lemem a uprostřed zelenavé až hnědavé, vnější vejčité, vnitřní delší, kopinaté; květy jednopohlavné, žlutavé; samčí květy trubkovité, 3–3,6 mm dlouhé, na vrcholu s 5 zoubky, chmýr jednořadý, blizna nefunkční; samičí květy niťovité, 3–4,5 mm dlouhé, s víceřadým chmýrem. Nažky 1,2–2,5 mm dlouhé, úzce obvejcovité, uťaté; chmýr 4–7 mm dlouhý.
Poznámka: Rod Baccharis patří k nejpočetnějším druhům hvězdnicovitých, řadí se do něj na 500 druhů, které rostou od nejzazšího jihu Jižní Ameriky až po Kanadu. Jde většinou o dřevnatějící rostliny vzhledu keříků, keřů, ale taky lián, osídlují velmi rozmanitá stanoviště od tundry až po tropické deštné pralesy. Společným znakem je přítomnost pouze trubkovitých květů, které skládají jednopohlavné úbory na oddělených jedincích, tedy dvoudomost.
Baccharis magellanica
Baccharis magellanicaBaccharis magellanica
Baccharis magellanica
Baccharis magellanica
Fotografoval Jindřich Houska, dne 1. 3. 2011 (Chile, NP Torres del Paine, jezero Nordenskjold).